סברס מזון על

סברס - פרי הצבר האם ידעתם שפרי הצבר (סברס) הוכתר כמזון על?

סברס או הצבר המצוי, הוא צמח קוצני החבר במשפחת הקקטוסים. זהו צמח מדברי האוגר בגבעוליו מים רבים על מנת לשרוד תקופות ארוכות של יובש.

צמח הצבר

הפרי הפך במהרה לסמל לאומי ישראלי (מייצג את האופי הישראלי, קשוח וקוצני מבחוץ, אבל רך ומתוק מבפנים ) כולם ודאי זוכרים את הדמות המיתולוגית מהטלוויזיה בדמות הקקטוס.

קישקשתא דמות מיתולוגית

פרי הצבר מכיל בתוכו מגוון רחב של תכונות חיוניות ביותר לגוף האדם הפך במהרה לאחד ממזונת העל בשל ריכוזיו הגבוהים של נוגדי חמצון, בעלי סגולות מרפא לכמעט כל מחלה. מקורו של צמח הצבר במקסיקו, הספרדים שהגיעו למקסיקו לפני כמה מאות שנים העבירו אותו לאירופה במאה ה - 16 ומשם הוא התפשט למדינות במזרח התיכון, בעלות אקלים המתאים לגידולו, לא ידוע המועד המדוייק של הגעתו לישראל, אבל הוא נפוץ בכל חלקי הארץ וקל לגידול. יתרונות הסברס רבים מאוד לפניכם חלק מהתכונות הבולטות ביותר:

הסברס עשיר מאוד במגנזיום - מינרל חיוני בעל השפעה על מערכות רבות בגוף האדם, כולל השפעה מיטבית על לחץ הדם, שיפור תפקוד התקשורת בין תאי המח, שיפור תנועתיות מעיים ומניעת עצירות, תפקוד מיטבי של שריר הלב, הוא מרכיב חשוב בבניית עצם ומשמש כמרכיב מרכזי בתהליכים אנזימתיים רבים בגופנו. הסברס עשיר בסלניום - רמת הסלניום בפרי גבוה ומשתווה לרמה שיש בירקות ממשפחת המצליבים (ברוקולי, כרוב, כרוב ניצנים ועוד). סלניום משמש בגוף בעיקר כאבן בנין למשפחת אנזימים הנקראת Glutathione peroxidase . תפקיד אנזימים אלו הוא נטרול רדיקלים חופשיים והם נמצאים בתוך תאי הגוף, בדם ובחלל המעי.

הסברס נוגד חימצון חזק - המולקולות הנותנות לפרי את צבעו האדום או הצהוב- כתום הם betanin ו indicaxanthin . מולקולות אלו הנמצאות הם נוגדי חמצון עוצמתיים מאוד, הרבה יותר מאשר ויטמין C למשל. לתמצית הפרי יש פעילות נוגדת חמצון חזקה מאוד המעקבת את חמצונם של השומנים הנמצאים בממברנה של תאי הדם האדומים . הפרי מסוגל לעכב גם את חמצון הכוסלטרול הרע, ה LDL . הסיבה העיקרית להתקפי לב בחברה המערבית, היא לא רמת הכולסטרול הרע, אלא העובדה שבעקבות התזונה המערבית, חלק ניכר ממנו מחומצן ולכן שוקע בדפנות העורקים. כולסטרול "רע" שאינו מחומצן אינו שוקע. למרות שהפרי עשיר מאוד גם בויטמין C, רק כ 40% מהפעילות נוגדת החמצון יוחסה לויטמיןC. רוב הפעילות נוגדת החמצון נמצאה כקשורה לרמה של ה betanin ו indicaxanthin . לכן הסברס יעיל בטיפול בכולסטרול ומניעת הצטננות

בסברס יש חומרים המייצרים קולגן השומר על העור בריא

למיץ הסברס יש תכונות מגינות כנגד כיבים בקיבה .

מיץ סברס תכונות מגנות על הכבד - גם בעקבות הרעלת אלכוהול. ע"י היכולת של מיץ הפרי לעצור תהליכי חמצון (פעילות של רדיקלים חופשיים) וכן תכונתו של המיץ להגביר יצור עצמי של נוגדי חמצון.

סברס כאמור נמצא כבעל השפעה עוצמתית בהקטנת הסטרס החמצוני בגוף, הרבה יותר מאשר ויטמין C.

לתמצית סברס יעילה בטיפול בסכרת - יש השפעה טובה על רמת הסוכר בדם והוא בעל תכונות היפוגליקמיות. פרי הצבר יעיל במקרי סרטן – יכול לגרום להתאבדות של סלקטיבית של תאי סרטן (אפופטוזיס) מסוג לוקמיה.

סברס מוריד רמת כולסטרול בדם – הפרי בעל מקור מצויין לסיבים מסיסים, שהוכחו כמורידים את רמת הכולסטרול בדם (באמצעות ספיחה של כולסטרול מהמעיים והוצאתו החוצה) וכן מקור טוב לאנזימי עיכול. (חלק מאנזימי העיכול הנמכרים כתוסף תזונה מופקים מפרי הצבר). פרחי הצבר יעילים בבעיות בבלוטת הערמונית

ההרכב התזונתי של פרי הצבר ל-100 גרם:

gms

91

water

gms

0.9

minerals

gms

0.1

fats

gms

1.3

protein

gms

6.7

fibers

mg

20

calcum

mg

17

zinc

mg

3.7

lron

mg

15.9

vitamin c

mg

0.04

vitamin b 1

mg

0.03

vitamin b 2

36

calories

מדובר

הפרי עסיסי וטעים. הערך הקלורי שלו נמוך. - היתרונות הבריאותיים האלה מלווים בטעם נהדר ומרענן, במיוחד בימות הקיץ, שהם עונת השיא של הסברס. אז אכלו את הפרי הלאומי שלנו באהבה ובכיף.

את פרי הצבר ניתן לקנות בצידי הדרכים או לאסוף אותו מהשיחים בשטח עם מקל פחית וכפפה.

פחית לקטיפת סברסים

סברס מזון על

השיח הוא בר והפרי עוטה קוצים מטרידים ומכאיבים לכן תחילה נשים כפפה, נאחוז את הפרי ונתחיל לחתוך את הפרי מהצד העליון והתחתון בו יש את מירב הקוצים, (הצד המחובר לצמח) בדרכ בעובי 1 ס"מ , לאחר מכן נקרצף וננקה את הסברס מהקוצים עם האופינל סלימליין בתנועות קדימה ואחורה. (שניתן ללחוץ כאן ולראות את סוגי העץ והאורכים השונים)

נחצה את הסברס בחתך אחד רוחבי, ונוריד בקלות את הקליפה במשיכה והפרי מוכן לאכילה. נמשיך בפס רוחבי להורדת קליפת הפרי.

והרי מתגלה לנו פרי עשיר בסיבים טבעיים בצבע כתום עז, מלא בנוזלים ובטעם מתקתק. מומלץ לאכול את הפרי קר, לא רצוי לצרוך כמות גדולה של פירות סברס (2-3 פירות ביום) וזאת מכיוון שהגרעינים שבפרי לא מתפרקים במערכת העיכול ובמקרים קיצוניים עלולים לגרום לחסימות בדרכי העיכול. דרך טובה להימנע מכך היא לשתות מיץ סברס במקום לצרוך את הפרי, מיץ סברס הינו טעים, מרענן ובעל טעם ייחודי. (רצוי מאוד להשתמש במכונת מיצים שעובדת על טכנולוגיה של סחיטה איטית ולא מכונה הפועלת באמצעות סכינים המסתובבים במהירות גבוהה וזאת כדי לשמור על הערכים התזונתיים של הפרי).

ניתן להכין מהסברס קרטיבים, לדר או לחתכו לפרוסות עם אופינל מטבח קלאסי שף 119 ולהוסיפו לסלט. את סכין אופינל מטבח קלאסי שף 119 ניתן לראות כאן בלחיצה

סברס ניקוי הקוצים

סברס מוכן לאכילה

סכין אופינל סלימליין מצויינת לחיתוך מזון מגיעה ב 4 אורכים שונים מעץ טבעי,בובינגה זית וקרן. לחצו כאן לפרטים נוספים על המבחר אופינל סלימליין

אופינל סכין סלימליין לחיתוך מזוןך מזון

סכין אופינל קלאסי שף 119 מצויינת לחיתוך ירקות פירות ובשר לתמונות ופרטים נוספים לחצו כאן

אהבתם את הכתבה? עשו "like" "share" ושתפו בה את הקרובים לכם!!! מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו ולהשאר הכי מעודכנים במבצעים שלנו ובמאמרים החדשים.

רשימות אחרונות
חיפוש תגיות
עקוב אחרינו
רשימות קודמות
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic