גיזום עצים

בכל פעם שאני צריכה לגזום בגינתי אני מתמלאת ברגש עצב קל, איני נוטה להפריע לצמחים בגינתי לצמוח, אבל בפעולה מהירה של גיזום אנחנו עוזרים לצמחייה להתפתח, לצמוח ולהתרענן מחדש.

פעילות הגיזום רצוייה ומומלצת לכל מגדלי עצי הפרי והנוי בגינה הפרטית ולכל בעלי המטעים החקלאיים לעיתים מספר פעמים בשנה.

רגע לפני הגיזום, יש מספר נקודות למחשבה:

- האם הזמן הנכון הגיע?

- כמה רצוי לגזום את הצמח?

- מה מטרת הגיזום?

אבל בשנים הראשונות יש להשאיר לאורכו ענפי משנה דקים בכדי שיעזרו לעיבוי הגזע.

עצים צעירים - שרק נשתלו בגינה, מומלץ לא למהר לגזום בתקופה ההתחלתית של שנתיים - שלוש שנים הראשונות. יש הגוזמים ומעצבים מהשנה הראשונה כבר אחרי חצי שנה מהנטיעה ומתחילים לעצב את העץ. בהתאם למטרת העץ ומיקומו, במחשבה שבגיל שנתיים שלוש כבר צריך לגזום ענפים עבים מדי.

במיוחד במקרים שהעצים קטנים ונושאים כמות עלים מועטה. גיזום והקטנת העלווה יגרמו לעץ להתפתח באיטיות ולהתעקב בגדילה.

רק במקרה של שתיל צעיר עם ענפים ארוכים דקים ושבירים רצוי לקצרם על מנת למנוע שבירה נוספת כתוצאה מרוח חזקה.

כדאי לנהל יומן גינה, הכולל טבלה שבה נרשום תאריך שתילה ארועים מיוחדים ותאריכי גיזום, על מנת לעקוב אחרי כל העצים החדשים בגינה במיוחד בעלי הרכבה ולהוריד את "החזירים" (ענפים צעירים מהירי צימוח שאינם נותנים פרי ו"גונבים" את הכח משאר העץ) שמתפתחים על הרבה סוגי עצים כמו מנגו, בהדרים, ברימון ועוד או בעצים קוצניים כמו שיזף מצוי. הכי חשוב להוריד כל "חזיר" שפורץ מתחת להרכבה.

הגיזום יהיה צמוד לגזע המרכזי, רצוי לבדוק לאחר מכן שלא צמחו שוב ענפים נוספים.

בעצי נוי שמטרת שתילתם לצל, מומלץ להשאיר גזע מרכזי נקי עד לגובה של 2–2.5 מטר ( בעיר וליד כביש שומרים על 4 מטר) ומעליו לקטום מספר ענפים על מנת להגדיל את התפצלות העץ לענפים נוספים ויצירת צל עתידי. אבל בשנים הראשונות יש להשאיר לאורכו ענפי משנה דקים בכדי שיעזרו לעיבוי הגזע.

בעצי פרי מומלץ להתחיל לבצע גיזום בגובה נמוך יותר של כמטר, אם התחשבות במטרת העץ, וגובה הקטיפה הרצוי ללא שימוש בקטפות מיוחדות עם מוטות מתארכים, או הרצון לשבת מתחת לעץ עם פירות כמו בתות בכות.

רגע לפני השימוש במזמרה או במשור

נתכנן מה העיצוב הרצוי לנו מהעץ, למשל מראה פיסולי, צל או גובה נמוך למטרות קטיף נגיש.

לרוב גוזמים בצורה הקלאסית של מראה "גביע", עמוד מרכזי בגובה הרצוי, וגיזום בראש הצמיחה, הגורמים לפיצולים והסתעפויות הענפים, והתחזקות העץ ובניית מבנה רחב יותר.

שבירות העץ - נבדוק האם העץ מהסוג השביר כאנונה או שעועית הגלידה, שרצוי שנקפיד לגזום למניעת שבירה מהרוח או מעומס פרי על העץ.

או האם זה עץ לא שביר כחרוב אלון שאין צורך למהר לחתוך את ענפיו.

בנוסף, בתחילת דרכם של עצים רצוי לעצב את הענפים ליצירת מרחב גדילה נוח נגיש ומאפשר כניסת קרינת שמש אל חלקים פנימיים של העץ.

למרות החשש לגזום, ניתן לראות שלאחר גיזום העץ הוא מוציא תוך זמן קצר ענפים צידיים חדשים.

אם בחרתם בגינתכם עצים לנוי כמו ברוש, ארז, ארוקריה וברככינטון אדרי לרוב אין צורך לגזום אותם אלא רק לעיצוב פיסולי.

ולחילופין, עצים שיחיים או בעלי מספר גזעים או קוצניים רצוי לגזום לעיתים תכופות לפני התפרצות.

תדירות הגיזום

עצים בעלי קצב צימוח מהיר - רצוי לגזום פעם בשנה.

עצים ושיחים בעלי קצב צימוח נמוך - על פי צורך.

רגע לפני השתילה, על מנת לצמצם את עבודת הגיזום העתידית, אני ממליצה לבחון היטב את מיקום הנטיעה. מהו המרחק ממערכת הביוב שלנו? האם יש לעץ את המרחב הטבעי שיזדקק לו לגדול ולהתפתח? מה מידת האור והחום באזור והאם זה מתאים לצמח הנשתל?

במושבים ניתן לראות את עצי המכנף שאכן מייצרים צל נהדר אך לאחר 20 שנה ואף פחות העץ ענקי ומתחתיו לא גודל שום צמח אחר, האם מראה כזה רצוי בגינתינו?

בעצים נשירים כמו שקד, תפוח,תות,פקאן ועוד כדאי לבצע גיזום כשהעץ בתרדמה, כלומר חודשי החורף בערך ינואר דצמבר, רצוי לעקוב אחרי העצים עד הפסקת נשירת העלים ,הגיזום יעודד גדילת עלים חדשים לקראת פסח.

בעצים ירוקי עד רצוי לגזום בסוף האביב לקראת הקיץ למשל זית (אחרי המסיק) חרוב. עצי הדר למשל לימון,שמוטי,ליים יחכו לגיזום עד לסוף הקור , טבוריים, סצומה יכולים להיגזם בסוף החורף, ולפני הפריחה.

רגע לפני ההסבר על הגיזום עצמו, אנחנו משווקים שלל מזמרות, גם למגזר הביתי וגם לחקלאים וגננים, אני אישית ממליצה לכולם להשקיע ברכישה של מזמרות מקצועיות גם בגינה הפרטית על מנת להינות מכלי איכותי לאורך שנים ללא צורך בהחלפה ולחוות גזימה קלה ומהירה.

ועכשיו לגיזום עצמו:

בנוסף לגיזום הקלאסי בצורת גביע רצוי לשים לב שאנחנו משאירים ענפים מכל הכיוונים ולא "מכאסחים" את כל העץ .

הזוית האידיאלית היא 60 מעלות מהגזע הראשי, על מנת לחזק את הענף ולמנוע שבירת ענפים בעתיד בנוסף רצוי לדלל מספר ענפים הצמודים זה לזה.

במטעים החקלאים נפוץ גיזום מסיבי ואגרסיבי במכונות וכיום כמעט אין שימוש ידני פרט לגיזום בזמן הקטיף עצמו ע"י חלק קטן מהחקלאים , הגיזום המאסיבי מתאים במהירות את מראה המטע לצרכי החקלאי ויוצר אחידות ואווירות לכלי רכב כמו טרקטור אך לא תמיד הדבר הרצוי לעץ, הגיזום מתאים את העץ לעיצוב הנוח והרצוי לקטיף העתידי , בדר"כ מתבצע אחרי קטיף הפירות..

בעצים סוב-טרופים, נהוג לגזום כל שנה על מנת "לפתוח" את העץ לחדירת קרני שמש לכל חלקי העץ ליצירת פריחה מירבית ומניעת התנוונות העץ בחלקו התחתון החשוך יותר.

בעצים בוגרים שיש שבר או פטריה, רצוי לגזום את הענף השבור או הפגוע בהקדם האפשרי ולמרוח חומר המונע כניסת מזיקים ואיטום העץ להתייבשות מקרני השמש, ואף פלסטר מיוחד על החלק השבור.

לפניכם מספר מזמרות משורים ולופרים מקצועיים איכותיים שכרגע הם במחיר נוח ונגיש לכל גנן וחקלאי, בכל מוצר ומוצר כתוב מטרת שימושו וקוטר החיתוך של הכלי עבודה.

לפניכם מספר מוצרים מומלצים שבאתר שלנו:

S880 מזמרת ענפים מקצועית, ידיות יצוקות מאלומיניום, ציפוי נגד חלודה על הלהב והסדן, עם פתיחה אוטומטית, ע"י אחיזת המזמרה נפתחת ומוכנה לעבודה. קוריאה הדרומית חיתוך של עד 25 מ"מ

מזמרה מקצועית

S250 מזמרת יד מקצועית קלה, ידיות מחומר פלסטי עם קפיץ מרכזי, כושר חיתוך מעולה עד 25 מ"מ קוריאה הדרומית

מזמרת יד מקצועית קלה s2502

מזמרת SPIN מזמרת ענפים לכושר חיתוך מכסימלי של 25 מ״מ הלולאה מתלבשת על כף היד ובכך מאפשרת עבודה יציבה גם שהיד מזיעה. בנוסף הטיית כף היד מסובבת את המזמרה למצב של מישור אחיד עם כף היד ומאפשרת לעבוד עם שתי הידיים בעבודה נוספת שאינה קשורה לגיזום עצמו

מזמרת ספין

מסור 15 או מתקפל מסור משיכה בעל להב מחוסם לדרגה של 67 HRC לחיתוך של ענפים יבשים וירוקים כאחד כושר חיתוך עד 80-100 מ"מ אורך הלהב /1815 סמ, מתקפל,ידית מחומר פלסטי ארגונומית במיוחדמתאים מאוד למטיילים, פארמה קלצרגינון, סדנאות הישרדות, שומרי הגן ועוד כדומהתוצרת דרום קוריאה יש אפשרות לרכישת להב החלפה בנפרד

משור 12/18 ס"מ 12 / Saw N°18 פלדת אל חלד פלדת קרבון ושכבת אנטי קרוזיה דו להבי מתאים לניסור ענפים בעובי עד 8 ס"מ

סט אופינל לגינה: מסור 12 ס"מ סכין גינה 8 סכין קטיף 8 3 gardener's tools

יש עוד מגוון רחב של מזמרות משורים באתר , מוזמנים להמשיך לקרוא על המוצרים בדף הגינון שבאתר "לשבט במעגל"

http://www.lashevetbamaagal.com/#!garden-lashevetbamaagal/c1tab

אשמח להארות הרחבות והערות על הפוסט

לקריאה נוספת, הרי לפניכם חוברת של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, גידול וטיפול בעצי נוי (יצחק הל-אור וישראל גלון)

http://www.moag.gov.il/NR/rdonlyres/6C60F31E-B31A-4C7E-ABCC-349EA5FAE429/0/gidul_atze_noy.pdf

מוזמנים לאהוב אותנו בדף הפייסבוק "סכינים לשבט במעגל" בלחיצה כאן

מוזמנים לעקוב אחרינו בסרטונים ביוטיוב כאן

מוזמנים להירשם לרשימת התפוצה בלחיצה כאן

תיוגים:

רשימות אחרונות
חיפוש תגיות
עקוב אחרינו
רשימות קודמות
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic